Psikolog Aslıhan Mercan

Lisans eğitimini 2021 yılında İstanbul Esenyurt Üniversitesi Psikoloji bölümünde “Onur Öğrencisi” olarak tamamlamıştır.

2020 yılında Erasmus+ Staj Programına kabul edilerek Berlin’de çocuk ve ergen ruh sağlığı üzerine stajını tamamlamıştır. Aynı zamanda Berlin’deki çeşitli kültür grubundan göçmen ailelere ve çocuklara gönüllü psikolojik destek sağlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöropsikoloji Bölümü’nde Prof. Dr. Öget Öktem Tanör’ün konuşma-beyin yapısı ilişkisi üzerine çalışmalarını gözlemleme fırsatı yakalamıştır.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Çocuk Nöroloji,Çocuk Psikiyatri ve Yetişkin Psikiyatri bölümlerinde bir çok testin uygulaması hakkında bilgi sahibi olmuştur.

2021’de European Solidarity Corps Projesi’nden kabul almış ve bir sene kadar Almanya’nın Brandenburg Eyaleti’nde “Kita Glücksbärchen” anaokulunda 3-6 yaş grubu çocuklara Deneyimsel Oyun Terapisi uygulayarak çalışmalar yürütmüştür.Almanya’da olduğu süre boyunca hem farklı kültürlerden çocukların duygu-davranışlarını terapötik bir bakış açısı ile gözlemlemiş hem de bir çok seminer ve projeye katılmıştır.Aynı zamanda ebeveyn-çocuk iletişimini destekleyen projelerde “Çocuklarla Duygu” workshopları gerçekleştirmiştir.Almanya’daki çalışmalarını tamamlayarak “Youth Pass” sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Çocuklara, yaşadıkları olumsuz yaşam deneyimleri karşısında baş edebilme becerisi kazandırma üzerine çalışmalar yürütmektedir.

 

Deneyimsel Oyun Terapisi

Çocukların duygusal deneyimlerini oyun aracılığı ile ifade etmesini sağlayan ve bu esnada daha güvenli, korunaklı bir alan sunarak terapötik destek veren bir terapi türüdür. İyileşme süreci hem ilişkiye, hem de çocuğun içindeki “kendini iyileştirebilme gücü”ne dayalıdır. Bu ilişkinin esası kabul ve anlayıştır.

Aynı zamanda çocukların düşünme ve mantık kurma süreçleri ile de ilgilenen Mercan, Türk Psikologlar Derneği’nden (Wescler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV) WÇZÖ-IV eğitimini tamamlamıştır. Çocuklarla sosyal beceri, dikkat, planlama, bellek, okuma gibi bilişsel ve sosyal alanların gelişimine yönelik olan TodiCognit Bilişsel Eğitim Uygulamaları Programını tamamlamıştır.2023 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden izole anıların işlenmesini sağlayan fizyolojik temelli bir terapi yöntemi olan Emdr eğitimini almıştır.

Aynı zamanda kendi sürecinden geçmektedir.

 

Aldığı Eğitimler

Deneyimsel Oyun Terapisi (Nilüfer Devecigil-2021)

Wescler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV ( Türk Psikologlar Derneği-2023)

EMDR 1.Düzey (Davranış Bilimleri Enstitüsü-Emre Konuk -2023)

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi (Nevin Dölek-2023)

TodiCOGNIT Bilişsel Eğitim Programı (Nörolog Dr. Olcay Karaca-2021)

Minnesota Çok Yönlü Kişilik envanteri( MMPI-Türk Psikologlar Derneği-2021)

 

Aşağıda belirtilen konularda psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir

Ayrılık

Kardeş Kıskançlığı

Tuvalet Sorunları

Uyku ve Yeme Bozuklukları

Öfke Kontrolü

Travma Sonrası Stres Bozuklukları

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Sosyal İçe Kapanıklık

Bağlanma

Depresyon

Kaygı Bozukluğu

Özgül Öğrenme Güçlükleri

Sınav kaygısı

Okul ve aile içi yaşanan problemler

 

Üyesi Olduğu Dernekler

Türk Psikologlar Derneği