Neden/Ne Zaman Danışmanlık Almalısınız?

Danışmanlık ihtiyacı şirketin yönetilmesi güç bir durumla karşılaşmış olmasını gerektirmez. Günümüzde kurumların mevcut rekabet, sürekli değişen müşteri ihtiyaçları, gelişen teknoloji  ve kurumların mevcut iş alanlarında uymakla yükümlü oldukları regulasyonel zorunluluklarına karşın, güçlenerek ayakta kalabilmeleri ancak başarıyla uyguladıkları yönetişim uygulama ve metodlarıyla mümkün olmakta. Bunun için mevcut sistemin değerlendirilmesi ve gelişim alanlarının tespiti, verimliliğinin arttırılması, ihtiyaç halinde değişiklik yapılması konusunda tavsiye ve uygulamalarda bulunulması için yönetim danışmanına başvurulabilir.

Bu süreçte özellikle kurumun en kıymetli kaynağı olan çalışanlar, uzun süre yaptıkları işlerdeki iş körlüğü, mevcut iş yükü planlanmasındaki eksikler nedenleriyle, problemlerin iyileştirilmesi, fırsat alanlarının tespiti konularından motivasyonunu yitirmekte, işleri yalnızca mevcut halleriyle sürdürme ve yangın söndürme faaliyetlerine odaklanabilmekteler. Bu sebeple uzman bir 3. göze her zaman ihtiyaç duyulabilir. 

Nasıl Destek Veriyoruz?

Günümüzde kurumlar, müşterilerinin beklediği hizmet seviyesi ve yasal yükümlülükleri yerine getirebilmek, rekabette önde olabilmek  ve gelişen teknolojinin yarattığı fırsatları değerlendirebilmek için, yönetim ve organizayonlarında  birçok farklı yönetişim metot ve uygulamalarını kulanmaktadır. 

Dirim Kurumsal Danışmanlık olarak Türkiye ve Dünya’nın alanlarında lider sayılı kurumlarında elde ettiğimiz 20 yıla aşkın uygulama tecrübemiz, aldığımız eğitimler ve global akredite sertifikalarımız ile (Strateji Yönetimi, Yalın 6 Sigma, BPM, ITIL V3, PMO, TOGAF EA, COBIT, CMMI) kurumunuzun ihtiyaç duyduğu alanlardaki, problem veya fırsatları çalışanlarınızın yanında değil, onlarla birlikte tespit ederiyoruz. Destek sürecimizde adım adım, 

Müşteri ihtiyaçlarının ve fırsatların tespit, 

Mevcut iş performansın belirlenmesi, 

Yaşanan sorunlara ilişkin kök neden analizi, 

İyileştirme, fırsat alanlarının sayısal büyüklerle bilgiye dayalı olarak yönetiminize sunulmasını ve

Karar neticesinde hayata geçirilmesini destek sağlıyoruz.

Kalıcı olarak da, iş ihtiyaçlarınıza uygun olarak belirlenen hizmet seviye göstergelerinin (KPI) takip ve ölçme altyapılarını oluşturarak, yönetim karar süreçlerinizi zamanında ve doğru bilgiye en rahat şekilde ulaşabilmenizi ve harekete geçebilmenize destek verecek, kurum çalışanlarının da işlerini yalnızca mevcut haliyle değil, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda, motive bir ekip olarak, işlerinin kuruma daha fazla katkı sağlayacak şekilde yürütmelerine fırsat verecek bir kurum kültürü oluşlturulmasına destek vereceğiz