DİRİM Psikoloji;

Yaşam, yaşama gücü anlamına gelen DİRİM, tüm canlıların doğuştan itibaren sahip olduğu yaşamda kalma güdüsüne ithafta bulunur.

Yaşamda olabilmek ; var olabilmektir.

İstisnasız tüm canlılar yaşamda kalabilmek için çaba sarf eder.

Misal bir ağacın büyüyüp dallarının uzanacağı, çiçeklerinin açacağı yolun çeşitli sebeplerle kesilmesi durumunda; kendi fizyolojik durumunu bozma pahasına büyümeye devam edebilecek en kısa yoldan gelişim yolculuğuna devam edecek, dallarına ve çiçeklerine yine kavuşacaktır.

Tüm canlılar bu yetiye doğuştan haiz iken ve yaşam savaşında çetin bir mücadele verirken, insanoğlu daha zorlayıcı bir sınav ile karşılaşacaktır.

Bebeklikten yetişkinliğe değin bir çok deneyim yaşayacak yaşamla duygusal bir alış veriş halinde olacaktır.

Anne rahminden ayrılma ile başlayan ilk travma (doğum travması) dünyanın insana hoş geldin dediği ilk sınavıdır.

İlk ayrılığı böyle deneyimleyen insanoğlu, nefes aldığı müddetçe mükerrer şekilde devam eden;

Ayrılma, kavuşma, öğrenme ,başarı,başarısızlık, suçluluk, masumluk, bağımsızlık, bağımlılık, davranışlarının sorumluluğunu alma, üretkenlik gibi durum ve amaçları da  var olma savaşının yanına ekleyerek yaşam mücadelesini sürdürecektir.

Maruz kalınan her zor duruma karşı kırılıp üzülecek, kaygılanacak ancak uygun bir baş etme becerisi geliştirecek, yaşamda kalmaya devam edecektir. Belki daha da güçlenecektir.

Bu bir dirim halidir, dirimin karşıtı ölümdür, yok olmaktır.

Çocuklukta sağlıklı bir aile ortamına sahip olmak, ergenlikte sahip olunan sırdaş akranlar, mutluluk veren bir meslek seçimi, üretken bir hayatın kapılarını açacak ve insan ruh sağlığının en büyük destekçisi olacaktır.

Ancak bazen bu kadar şanslı olamayabilir insanoğlu…

Nefes alır ancak yaşama gücü azalmaya başlar.Zorluklar kendisinden daha güçlü hale gelir..

Çocukluktan itibaren travmalı yaşantıların yoğunluğu, ebeveynin kötü muamelesine maruz kalma, ergenlikte yalnızlık çekme  ve akran ilişkilerinde zayıf olma, günlük yaşamda ise; meslek ve ikili ilişkilerde  başarılı olamama yaşamdan zevk alma duygusunu dolayısıyla da yaşam gücünü ve enerjisini azaltmaktadır.

Psikoterapi süreci; çocuklar için erken müdahale ile sağlam bir ruh sağlığı temeli atmak,

Yetişkinler için ise; geçmiş yaşantılarınızın bugün üzerindeki etkilerini anlamlandırabilmek, yeniden çerçevelemek , gündelik yaşamınızda sizi saran zorluklarla sıkı mücadeleyi kalıcı olarak kazanmak , kendinizi keşfetmek ve dönüşmek  için fırsat niteliğinde bir yolculuktur.

Dirim Psikoloji ,yaşam gücünüzü zayıflatan her türlü etmeni sizinle beraber analiz edip, kendinizi keşfetmenize destek olacak alanında uzman psikoterapistleriyle Bakırköy’de hizmetinizde…

Yaşam gücünüz daim olsun…