İnsanın doğduğu andan itibaren,yaşadığı olumlu ve olumsuz olaylar ve bunların iz düşümleri,varoluşunun bir parçası haline gelir.
Çocukluk/ ergenlik döneminde olumsuz çevre koşullarının yarattığı engellerle karşılaşan,ya da genel yaşam süreci içinde travmaya maruz kalan bireyler yetişkin yaşam için gerekli yetenekleri geliştiremeyebilir,zorlanma durumuna karşı geliştirdiği yöntemler yetersiz kalır.

Bu durumda abartılmış uyum mekanizmaları kullanılmaya başlanır.Normal dışı davranışlar ortaya çıkar.Kişinin normal dışını fark etmesi güçtür,dengeyi koruması için gerekçeler üretir..

Sözel gerekçelerimiz yetmediği takdirde; duygu durumu bozuklukları değimiz duyguda aşırı dalgalanmalar, kişilik bozuklukları olasılığını gündeme getiren yakın ilişki problemleri,ilişki kuramama/çatışma,bir iş yerinde uzun süreli çalışamama ya da ayrılamama vs..gibi problemler baş gösterir.

Bazen de bedenimiz bir şeylerin yolunda gitmediğine dair sinyal verir,bu bedenin davranış biçimidir…Yeme bozuklukları,uyku bozuklukları,somatoform bozukluklar dediğimiz ağrı ve deri/cilt şikayetleri gündeme gelir..
Burada sistemin amacı yine dengeyi korumaya çalışmaktır.

Kısaca normal ya da normal dışı davranışların gerekçesi; insanın Dünyayı algılayış biçimine göre hayatta kalma ,yaşamını sürdürebilme çabalarından başka bir şey değildir..

..Ruh iyileşince beden çok hızlı iyileşir..

Bireysel Psikoterapilerde;
Dinamik bir süreç olan davranışların dıştan görülen belirtilerinden çok, onu oluşturan nedenlerin çözümlenmesi ve birey tarafından anlaşılması ,yeniden organize edilmesi esası ile çalışılır..

En temele indiğimizde iç dengemizi koruyabilmek için bir dizi davranışlar oluştururuz,savunmalar üretiriz..Bunlar sağlıklı değil ise bir şeylerin yolunda gitmediğini içsel olarak fark ederiz.

Bu dönemde yaralarınızı özenle saracağınız, kendinizi yeniden anlamlandıracağınız,hangi halinizin gerçek size ait,hangi halinizin yaşanılanların etkisi olduğunu fark edip; kendinizi yeniden inşa edeceğiniz bir süreç başlar..

Dirim Psikoloji olarak;uzman kadromuz ile kendinizi yeniden keşfettiğiniz bu yolda yanınızda tam destek olmak için varız..

Yaşam gücünüz daim olsun…