İçinde bulunduğunuz ruh hali, genel duygu durumu ; aile hayatınızı, iş hayatınız veya sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkilemeye başlamış ve bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız, Anlamlandıramadığınız yaşantılarınız var ise, deneyimlerinizden ders çıkardığınız halde uygulamakta zorlanıyorsanız; terapiye ihtiyaç duyduğunuz söylenebilir.

Çocuklarda aile ve akranlarıyla yaşadığı problemler başetme sınırlarınızı aşmış ise, Duygu durumu yaşına uygun değil ya da herzaman olduğundan en az 2 haftadır farklılaşmış ise, Çocuğunuzun iç dünyasında yolunda gitmediğini düşündüğünüz bir durumla karşılaşırsanız terapiye ihtiyaç duyduğu düşünülebilir.

Seans süreleri ilk seans için 1 saat, diğer seanslar için 50 dakikadır. Genellikle haftada 1 seans olarak yürütülen terapi süreci, bazen danışanın ihtiyacına göre hafta 2 seans olarak düzenlenebilir.

Dirim Psikoloji ‘de çocuk danışanlar 3 seanslık analiz sürecinden geçirilir. 4. seansta ebeveynler analiz sonucu hakkında bilgilendirilir. Terapi sürecine ortak karar ile yapılandırılır.

Her bireye ve her probleme hitap eden terapist yoktur.. Bu nedenle terapist seçerken; öncelikle yaşamış olduğunuz problemin terapistin uzmanlık alanı olup olmadığı önemlidir. Bunun yanında terapistin mezun olduğu bölümler, terapi okulları, mesleki deneyimi, donanımı terapist seçiminde dikkat edilecek konulardandır.

Terapi süreci; size dönemlik gül bahçesi vadetmez. Bilinenin aksine kendini iyi hissetme değil, iyileşme sürecidir. Kalıcı iyilik için bizi zorlayan taraflarımızla yüzleşmek zorundayız. Onarmadığımız her neyse tekrar eder. Terapistlerin sihirli bir dokunuşu yoktur. Bu süreçte danışan/hasta zaman zaman kendini kötü hissedebilir.

O zamana kadar görmek istemediği ve kaçtığı acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalabilir. Bu durum kişiye acı verebilir. Buna rağmen sürece inanarak, sabırla ve sakin bir şekilde terapiyi sürdürmek tedaviyi kalıcı kılar.

Somut bir tedavi süresini kesin çizgilerle belirlemek gerçekçi değildir. Saç teli,parmak izi kadar kişiye özel işleyen terapi süreci; çalışılan probleme ve danışana özel danışanla birlikte planlanır.

Ancak belirgin bir semptomla başvuran hastaların ortalama 20-24 seansta şikayetleri ortadan kalkar. Çocuklarda ise; iyileşme süreci daha hızlıdır ancak sadece çocukla ilişkili değildir. Dirim Psikoloji’de Çocuk danışanların terapi süreçlerinde çocuk odaklı aile iletişim çalışmalarının yanı sıra okul ve öğretmenleri ile işbirliği yapılır.

Evet olur,konuyla ilgili derinlemesine bilgi almak için    Devamı